środa, 28 czerwca 2017

Skóra w wakacje - 5 największych zagrożeń dla skóry
Rok szkolny się skończył, lipiec za pasem, więc powoli rozpoczynam pakowanie mojej wakacyjnej kosmetyczki. Przy robieniu listy kosmetyków stworzyłam sobie także moją listę największych zagrożeń dla skóry w lato. 

1. Opalanie bez filtru UV

Co roku powtarzany błąd - niedocenienie tego, ja mocno świeci słońce. Minimum raz w roku muszę mieć poparzoną skórę. W tym roku chcę być mądrzejsza i kupiłam sobie filtr 20 dla dzieci. Jest on delikatniejszy, chroni przed UVA i UVB. To nieprawda, że "pierwsza skóra po opalaniu musi zejść" - to głupie powiedzenie całkowicie się nie sprawdza. Lepiej opalać się z filtrem i systematycznie brązowieć, niż spalić się raz i cierpieć przez kilka dni. Opalenizna po poparzeniu nie jest silniejsza niż ta, jaką uzyskujemy podczas racjonalnych kąpieli słonecznych.

2. Kąpiele w słonym morzu

Bałtyk nie jest bardzo słonym morzem, więc ten punkt odnosi się bardziej do osób, które spędzają wakacje za granicą. Słona woda osadzająca się na naszej skórze sprawia, że dwukrotnie mocniej absorbujemy promienie słoneczne. Dodatkowo wysusza naszą skórę. Dlatego istotne są dwie rzeczy: stosowanie balsamu z filtrem UV, który jest wodoodporny, oraz opłukanie ciała pod prysznicem po kąpieli w morzu. Większość plaż za granicą ma natryski na plażach, więc nie trzeba wracać do hotelu.

3. Okulary kupione na bazarze ze słabym filtrem UV

Nasze oczy są bardzo narażone na działanie promieni słonecznych. Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim chronić nasze oczy, a dopiero na drugim miejscu być "ozdobą". Warto zainwestować w porządne okulary z salonu optycznego. Szkła bez filtru, a jedynie przyciemnione, sprawiają, że do naszego oka dostaje się o wiele więcej promieni UVA i UVB niszcząc nam wzrok. Dodatkowo trzeba pamiętać, że mrużenie oczu tworzy nam zmarszczki.

4. Wakacyjne imprezy w makijażu

Oczywiście idąc wieczorem na imprezę, do baru czy do klubu chcemy ładnie wyglądać. Warto jednak zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy pełnego makijażu. skóra po całym dniu na słońcu jest podrażniona, dlatego zamiast nakładać na nią ciężki podkład, lepiej przerzucić się na krem BB albo nawet jedynie na kosmetyki do rozświetlenia, albo puder matujący (ten biały proszek). Skóra w nocy powinna mieć szansę oddychać i się regenerować. Dlatego też pamiętajcie, żeby po imprezie wytrzymać dodatkowe 5 minut na nogach i porządnie zmyć makijaż oraz nałożyć mocno nawilżający krem. 

5. Skóra głowy - kapelusze, czapki, chusty

Nasze włosy i skóra głowy też są narażone na negatywne działanie słońca oraz morskiej wody. Nawet, jak spędzamy wakacje w górach, to ochrona skóry głowy jest bardzo istotna. Przepocona głowa sprawia, iż jesteśmy bardziej podatni na pojawienie się łupieżu, przetłuszczanie włosów. Z kolei brak ochrony na głowie może doprowadzić do udaru słonecznego i złego samopoczucia.
Trzeba "z głową" wybrać kapelusz bądź czapkę - nie może być wykonana z plastikowego materiału. Musi przepuszczać powietrze, nie przylegać zbyt ciasno do głowy. Dobrze, żeby miała "rondo" które dodatkowo będzie ochraniać nasze oczy, twarz i kark przed słońcem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz